تبلیغات
Ads
تبلیغات
Ads
گفتگو با مدیر
Chat
آخرين مطالب سایت
last posts
پر بازدید ترین مطالب
Top Posts
محبوبترین ها
Popular Posts
آخرين نظرات
Last comments

۱۵ کلید میانبر کشنده ویندوز ۷ که شما را غافلگیر می کند

تا مدتی بعد از ورود ویندوز ۷ یکی از سرگرمی های من، کشف امکانات جدید آن بود. یکی از امکانات افزوده شده به ویندوز ۷ کلیدهای میانبر (shortcut) های جدیدی است که واقعا موجب صرفه جویی در وقت هنگام کارهای معمولی با ویندوز می شود.

در این نوشته ۱۵ کلید میانبر که در ویندوز ۷ وجود دارد و احتمالا از آنها خبر نداشتید به شما معرفی خواهد شد. امتحانشان کنید، مطمئنا تعدادی از آنها شما را حیرت زده می کنند.

۱) Ctrl+Shift+N برای ایجاد یک Folder جدید

ایجاد یک New Folder کاری بود که همه ما هنگام کار با ویندوز به وفور انجام می دهیم و در نسخه های قبلی ویندوز هیچ کلید میانبری برای این کار تعریف نشده بود. اما ویندوز ۷ این را تغییر داد.

اکنون شما می توانید در دسکتاپ یا هرجایی که بتوان New Folder ایجاد کرد با فشردن دکمه های Ctrl+Shift+N یک Folder جدید ایجاد کنید.

۲) Ctrl+Shift+Click برای باز کردن یک نرم افزار با عنوان مدیر سیستم (As Administrator)

خیلی وقت ها با باز کردن معمولی یک نرم افزار، به صورت صحیح اجرا نمی شود. در این هنگام نیاز است که به عنوان یک مدیر سیستم آن نرم افزار را اجرا کنید.

در ویندوز ۷ شما با یک کلید میانبر می توانید این کار را انجام دهید. شما فقط نیاز دارید که موس را روی آیکون نرم افزار قراردهید و با پایین نگه داشتن دو دکمه Ctrl+Shift روی آیکون کلیک کنید و در این حالت نرم افزار Run as administrator خواهد شد.

۳) Shift+Right-Click منوی Send to را کامل تر می کند

تصویر بالا زمانی را نشان می دهد که شما به صورت معمولی روی یک فایل کلیک می کنید و روی منوی Send to می روید.

اما حالا اگر من هنگام راست کلیک روی آیکون فایل دکمه Shift را پایین نگه دارم، منوی Send to خیلی کامل تر خواهد بود. لطفا تصویر زیر را ببینید تا متوجه شوید.

زیباست نه؟

۴) Shift+Right-Click روی یک Folder برای باز کردن  Command Prompt از مسیر آن Folder

اگر شما بر روی یک فولدر Shift+Right-Click کنید یک انتخاب جدید را خواهید دید که نوشته “Open command windows here”. اگر با Command Prompt زیاد کار می کنید، این امکان خیلی مفید خواهد بود.

۵) Win+Space برای نمایش سریع Desktop

همانطور که میدانید گوشه سمت راست نوار Task-bar (گوشه سمت راست پایین صفحه) دکمه ای وجود دارد که با قرار دادن موقت موس روی آن صفحه Desktop به شما نمایش داده خواهد شد. بسیار خوب… کلید میانبر هم دارد. و آن Win+Space است.

۶) Win+Up/Down/Left/Right برای تکان دادن پنجره فعال

اگر می خواهید خیلی سریع پنجره ای را تکان دهید تا جا برای برنامه دیگری باز شود می توانید با پایین نگاه داشتن دکمه Win و کلید های Up/Down/Left/Right پنجره را به همان سویی که می خواهید تکان دهید.

۷) برای کسانی که از دو مانیتور استفاده می کنند: Win+Shift+Left Arrow Key برای فرستادن پنجره فعال به مانیتور سمت چپ

اگر در حال استفاده از دو مانیتور در ویندوز ۷ هستید می توانید با فشار دادن دکمه های Win+Shift+Left پنجره فعال را به مانیتور سمت چپ انتقال دهید.

۸ ) برای کسانی که از دو مانیتور استفاده می کنند: Win+Shift+Right Arrow Key برای فرستادن پنجره فعال به مانیتور سمت راست

اگر در حال استفاده از دو مانیتور در ویندوز ۷ هستید می توانید با فشار دادن دکمه های Win+Shift+Right پنجره فعال را به مانیتور سمت راست انتقال دهید.

۹) Win+T برای فکوس بر روی آیتم های Task-bar

شما در ویندوز ۷ می توانید با دکمه های Win و T می توانید بین آیتم های نمایش داده شده در Task-bar حرکت کنید و آنها را یکی یکی انتخاب کنید.

۱۰) Shift+Click روی یک برنامه Task-bar برای باز کردن یک نمونه جدید از آن برنامه

بگذارید با مثال توضیح بدهم. شما در حال کار با Firefox هستید و چند صفحه مختلف را هم در Tab های Firefox باز کرده اید. حالا می خواهید یک نمونه دیگر از Firefox را باز کنید که خالی باشد. برای این کار کافی است روی آیکون Firefox در Task-bar کلیک کنید.

۱۱) Win+B برای فکوس روی System Tray

System Tray به گوشه سمت راست Task-bar می گویند. همان جایی که ساعت و آیکون های کوچک برنامه های در حال اجرا نمایش داده می شود. حالا اگر بخواهید بدون تکان دادن موس با System Tray کار کنید چه کار می کنید؟

جواب :  شما با Win+B روی System Tray فکوس می کنید و سپس با دکمه های Arrow یا همان Up/Down/Left/Right روی آیتم های مختلف می چرخید.

۱۲) Win+P برای اتصال سریع لپتاپ شما به یک Projector

ویندوز ۷ یک منوی جذاب برای Projection دارد که شما می توانید از آن برای اتصال سریع به یک پروژکتور یا مانیتور توسعه یافته استفاده کنید. برای رسیدن به این منو از میانبر Win+P استفاده کنید.

۱۳) Win+1, Win+2.. و غیره برای باز کردن برنامه های Task-bar

دوست دارید خیلی سریع یکی از نرم افزارهایی که در Task-bar قرار داده اید را اجرا کنید؟ برای اجرای اولی از دکمه های Win+1 و برای دومی از دکمه های Win+2 استفاده کنید.

۱۴) Win+Pause به شما کمک می کند مشخصات سیستم را چک کنید.

دوست دارید ببینید در حال استفاده از چه مدل CPU هستید یا می خواهید سریع به Device Manager بروید؟ Win+Pause را همزمان فشار دهید تا مشخصات سیستم نمایان شود.

۱۵) Ctrl+Shift+Esc می تواند خیلی سریع Task Manager را باز کند

این میانبر واقعا چیزی است که من به آن نیاز داشتم و بابت آن از بیل گیتس ممنونم. البته فکر کنم این میانبر در ویستا هم بود. اما به هر حال خیلی میانبر مهم و مفیدی است. فقط Ctrl و Shift و Esc را با هم فشار دهید. Task Manager روبروی شما خواهد بود.

خب این آنچه بود که من از میانبرهای جدید و مفید ویندوز ۷ می دانستم. امیدوارم اطلاعات مفیدی باشد. اگر در حال استفاده از ویندوز ۷ هستید به این میانبرها دسترسی خواهید داشت و نیاز به یادگیری آنها خواهید داشت. مطمئن هستم که موارد جالب دیگری هم هست که من از آنها خبر ندارم. اگر شما هم میانبر جدید دیگری سراغ دارید، لطفا در بخش نظرات معرفی کنید.

موضوع : تاره ها, کامپیوتر و فناوری اطلاعات
تاریخ ارسال : 4 جولای 2011  ,  بازدید : 2,450 بازدید ,  نظرات : ۱   ,  نویسنده : 

یک پاسخ به “۱۵ کلید میانبر ویندوز ۷”

  1. omidsaeidi گفت:

    dastet dard nakone info khoobi bod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.